
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 nF |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 0.94 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 0.94 mm |
| RoHS | Compliant |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -55.0 °C to 125 °C |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| case package | 0805 |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| voltage rating dc | 50 V |
| capacitance tolerance | 10 % |
| dielectric characteristic | X7R |
Stock: 7772
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10601
Ext.Price$0.10601
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10601 | $0.10601 |
| 10 | $0.10088 | $1.00880 |
| 50 | $0.07636 | $3.81800 |
| 100 | $0.05780 | $5.78000 |
| 500 | $0.04375 | $21.87500 |
| 1000 | $0.03312 | $33.12000 |
| 3000 | $0.02507 | $75.21000 |
| 5000 | $0.01898 | $94.90000 |
| 10000 | $0.01436 | $143.60000 |
